Kosmetolog to osoba, której zadaniem jest dbałość o piękno i atrakcyjny wygląd ludzkiego ciała. Podczas gdy dermatolog koncentruje się na zdrowiu, działania kosmetologa prowadzą o wiele dalej. Służą one unikaniu efektów starzenia, pielęgnacji włosów, skóry i paznokci oraz ogólnej dbałości o kondycję wizerunku klientów. Zależności pomiędzy medycyną i kosmetologią najpełniej przejawiają się, gdy spojrzymy na programy studiów obu tych dziedzin. Znajdziemy tam podobne przedmioty w zakresie fizjologii, chemii, biologii, farmakologii i dermatologii.


Czego uczyć się w szkole średniej, aby zyskać przewagę w rekrutacji na Kosmetologię?

Odpowiedź jest bardzo prosta: zdobądź jak najwyższe noty na rozszerzonej maturze z przedmiotów, które wskazuje komisja rekrutacyjna uczelni, której indeks zamierzasz otrzymać. Aby studia kosmetologiczne nie rozpoczęły się od "nadrabiania" zaległości, poświęć nieco czasu na naukę chemii, fizyki i biologii.

Jak przebiegają studia kosmetologiczne?

Nauka na tym kierunku ma wiele wspólnego ze studiowaniem medycyny. Należy bowiem przyswoić wiedzę z dermatologii, fizjologii, pielęgniarstwa i wielu innych dziedzin, w których kształcą się lekarze. Oprócz tego studenci uczą się praktycznych aspektów zawodu kosmetologa. Doskonalą wykonywanie różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych na uczelni, a później realizują je w ramach praktyk zawodowych.

Jakie przedmioty można odnaleźć w planie studiów kosmetologicznych?

W planach zajęć studiów kosmetologicznych możemy odnaleźć przedmioty, takie jak:
  • działanie środków kosmetycznych
  • fizjologia
  • biochemia
  • farmakologia
  • ziołolecznictwo
  • dermatologia
  • higiena


Praca po ukończeniu Kosmetologii

Zatrudnienie się w gabinecie kosmetycznym lub otwarcie własnego salonu to podstawowa, ale nie jedyna opcja, którą dysponuje absolwent Kosmetologii. Dużym sektorem w branży kosmetycznej jest handel specjalistycznymi kosmetykami. Można również ubiegać się o pracę w laboratoriach i firmach produkujących kosmetyki. Znajomość języków obcych może okazać się świetnym atutem.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->