Znajomość takich języków oprogramowania jak Java, C#, Ruby on Rails pozwala na łatwe zamustrowanie się do dobrej pracy w sektorze nowoczesnych technologii. Nauka ich jest nie jedną silną stroną kierunku informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Studia informatyczne na tym Wydziale wyróżnia także praktyczne stosowanie w sektorze ICT przetwarzania big data, internet of things (IoT), machine learning oraz rozwiązań mobilnych i chmurowych. Atutem jest ścisła współpraca z branżą IT, w tym Intelem i Microsoftem.


Początkujący Informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek studiów, aby otworzyć drzwi do pracy w branży IT. Wystarczy wybrać informatykę na takiej uczelni, gdzie jest mało teorii, a dużo praktyki. Jak na Collegium Balticum w Szczecinie.


Gdyby zapytać studenta, jaka nauka zajmuje się przetwarzaniem informacji, z pewnością tylko niewielki procent respondentów wskazałby na informatykę. Tymczasem definicja informatyki jest bardzo oczywista i nie budzi większej dyskusji. Można łatwo rozpoznać w tej nazwie dwa składniki, pierwszy z nich to "informacja", a drugi kojarzy się z automatyką, a więc słowem oznaczającym maszynę. Konstruowanie systemów zdolnych do samodzielnego przetwarzania danych wymaga doskonałej znajomości matematyki, dlatego zajmuje ona bardzo ważne miejsce w programie kształcenia tych studiów.


Jak przygotować się na studia informatyczne, by uzyskać indeks dobrej uczelni?

Konkurencja jest ogromna! O indeksy najlepszych politechnik walczy nawet kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Aby zwiększyć pozycję na liście rankingowej postaraj się, na długo przed maturą, przeanalizować, w jaki sposób przebiega rekrutacja, w uczelni, do której zamierzasz aplikować. Uwzględnij te dane przy wyborze przedmiotów maturalnych oraz zajmij się zgłębianiem wiedzy, która zagwarantuje Ci maturalny sukces. Kiedy jasno postawisz swoje cele, łatwiej będzie Ci wytłumaczyć, dlaczego nie udało Ci się uzyskać celującej oceny z Wychowania Fizycznego. Nie zapomnij o nauce języków obcych, za kilka lat z pewnością będzie to czynnik decydujący o Twojej karierze!

Czym charakteryzują się studia informatyczne?

Niezależnie od uczelni studia mają za zadanie wyposażyć przyszłego absolwenta w wiedzę i umiejętności związane z programowaniem, przetwarzaniem informacji, sieciami komputerowymi, projektowaniem i zarządzaniem bazami danych, algorytmiką i wieloma innymi dziedzinami niezbędnymi w pracy zawodowej informatyka. Laboratoria oraz konwersatoria wspierają studentów w przyswajaniu umiejętności o charakterze praktycznym. Teoria oraz wprowadzenia do poszczególnych obszarów informatycznej wiedzy przekazywane są w trakcie wykładów. Student Informatyki ma dość duże możliwości uzyskania konsultacji w trakcie realizacji swoich projektów. Uczelnie starają się zapewnić swoim żakom bardzo zindywidualizowane podejście, ponieważ trudna materia studiów oraz wielość możliwych rozwiązań, stawianych przed nimi problemów, domagają się spersonalizowanego przebiegu kształcenia.

Co decyduje o sukcesie zawodowym informatyka?

Na początku warto wymienić trzy parametry:
  • uczelnia, która zapewniła absolwentowi wykształcenie (niektóre, mają bardzo dobrą opinię i stanowią świetną przepustkę do kariery);
  • portfolio zrealizowanych projektów (na studiach nie warto próżnować, ostatnie lata nauki to świetny czas na rozpoczęcie przyjmowania indywidualnych zleceń na drobne oraz bardziej zaawansowane prace informatyczne);
  • znajomość języków obcych.
Jeżeli początek kariery zawodowej był dobry i udało się od razu rozpocząć pracę w porządnej firmie, osiągając niezłe zarobki, nie pozostaje nic innego jak tylko kolekcjonować swoje projekty, zdobywać kolejne certyfikaty i piąć się po szczeblach kariery. Badania pokazują jasno, że informatyków na rynku pracy jest wielu, nieliczni jednak odznaczają się umiejętnościami i kompetencjami, najbardziej poszukiwanymi przez pracodawców.

Korepretycje z matematyki przed maturą

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->