FestNauki grafika i haslo 2017Już w niedzielę i poniedziałek rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim. W programie kilka stref tematycznych, druga edycja biegu dla transplantologii, strefa dla najmłodszych, a także koncert jazzowy. Festiwal Nauki rozpocznie się 4 czerwca. Pierwszy dzień odbędzie się na stadionie przy ulicy Wyspiańskiego, a drugi dzień został zaplanowany na wydziałach uczelni.

To już 14. edycja wydarzenia, na której pojawi się kilka nowości. W tym roku udział w imprezie bierze Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, która od początku września stanie się Wydziałem Zamiejscowym UZ. Festiwal Nauki na UZ to także druga edycja biegu dla transplantacji. Organizacją i przygotowaniem trasy zajęło się Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Bieg został objęty patronatem przez Konsultanta Wojewódzkiego Transplantologii Klinicznej i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej – dr. hab. n. med. Macieja Głydę. W tym roku Uczelnia przygotowała 400 miejsc startowych dla zainteresowanych. Trasa liczy 6 kilometrów i została przygotowana dla uczestników o różnych stopniu zaawansowania, dlatego udział w biegu mogą zgłosić wieloletni biegacze, jak i osoby, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. W tej konkurencji nie liczy się czas, tylko chęci. W biegu mogą w nim wziąć udział osoby, które ukończyły 14 lat. Każdy z uczestników otrzyma koszulkę i pamiątkowy medale. Sponsorem biegu jest Bank Millenium, a partnerami tego wydarzenia są: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nerka, Fundacja Anny Wierskiej Dar Szpiku i Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom Liver.
festiwal nauki uz2W tym roku absolutną nowością będzie Gotowanie na trawie. W przygotowaniach brali udział pracownicy i studenci Wydziału Mechanicznego UZ, którzy specjalnie na tę okazję zaprojektowali ogromny grill. Gotowanie na trawie poprowadzi prof. Giorgi Melikidze, który wykłada na Wydziale Fizyki i Astronomii uczelni. Pełni także funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego. o Zielonej Góry przyjechał z Gruzji, będzie to więc dla festiwalowych gości niepowtarzalna okazja do spróbowania gruzińskich potraw, serwowanych na stadionie w niedzielne przedpołudnie. Obok prof. G. Melikidze pojawią się także uczestnicy programu telewizyjnego „MasterChef Junior”, zielonogórzanie: Zosia Zaborowska i Mateusz Truszkiewicz (syn dr. Pawła Truszkiewicza z Instytutu Filologii Germańskiej UZ). Pracownicy Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Sulechowie zaprezentują kuchnię molekularną, czyli krótki pokaz konstruowania potraw z wykorzystaniem ciekłego azotu. Na stoisku PWSZ znajdziemy też żywność liofilizowaną – z czym to się je?

Na Festiwalu Nauki pojawią się także zagraniczni studenci, którzy przyjechali na semestr lub dwa semestry nauki w ramach programu Erasmus+. To właśnie oni poprowadzą Strefę relaksu z Erasmus+, gdzie będzie można spróbować narodowych potraw z różnych części świata, a także porozmawiać z nimi o wrażeniach, jakie zrobiła na nich Zielona Góra i studia w Polsce. Uniwersytet Zielonogórski w ostatnich latach odnotował zwrot liczby studentów zagranicznych, którzy korzystają z możliwości wymiany na jeden lub dwa semestry.
festiwal nauki uz1Goście będą mogli oddać się w ręce studentów i pracowników Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, którzy proponują m.in. badania fizjologiczne i profilaktyczne, np. ocenę FMS (ocena wpływu ruchu na nasze ciało), pomiar oraz analizę chodu i ocenę sprawności narządu ruchu, pomiar składu ciała, pomiar ciśnienia i glukozy, czy naukę samobadania piersi na modelu. W Festiwalu Nauki po raz pierwszy weźmie też udział Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, którego oddziały funkcjonują przy każdym wydziale lekarskim w kraju. Obecnie prowadzone są działania mające na celu powołanie oddziału tego Stowarzyszenia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Zielonogórskim. Festiwalowe propozycje Stowarzyszenia zapowiadają się bardzo atrakcyjnie: Szpital Pluszowego Misia, Marrow Hero czyli rejestracja dawców szpiku (we współpracy z DKMS), Ratowanie na Spontanie czyli nauka pierwszej pomocy dla dzieci oraz dorosłych, Think Pink – akcja dotycząca nowotworów narządów kobiecych oraz Movember – akcja dotycząca nowotworów narządów męskich.
festiwal nauki uz3Kącik plastyczny to miejsce przygotowane z myślą o najmłodszych uczestnikach Festiwalu Nauki. Dla dzieci przygotowano również zawody sportowe w różnych konkurencjach, które zostały opracowane przez pracowników Katedry Sportu i Promocji Zdrowia UZ. Dla małych uczestników również przygotowano medale!

Poniedziałek przede wszystkim jest przeznaczony dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych, ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. UZ przygotował wiele atrakcji na ten dzień:
  • ponad 20 wystaw,
  • ponad 20 wykładów,
  • prawie 100 warsztatów/projektów.

Będzie koncert jazzowy na Wydziale Artystycznym i podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Matematyka bez Granic w uniwersyteckiej auli przy ul. Podgórnej.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują elektroniczne zapisy. Udział W Festiwalu Nauki biorą wszystkie wydziały uczelni.

Szczegółowy program Festiwalu Nauki znajdziecie tutaj.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->