W tym roku Festiwal Nauki zbiega się z Jubileuszem 15-lecia powstania Uniwersytetu Zielonogórskiego. To dlatego hasło święta brzmi: "15 kwadransów z nauką". 12 i 13 czerwca każdy znajdzie dla siebie atrakcje popularno-naukowe na terenie UZ.

Podobnie jak w roku ubiegłym, centrum wydarzeń będzie na stadionie uniwersyteckim przy ul. Wyspiańskiego 58. Podczas trwającego 5 godzin pikniku naukowego (od godz.12.00 do 17.00) przedstawiciele 12 wydziałów uczelni będą prezentować popularno-naukowe projekty przygotowane dla uczestników w każdym wieku. W tym roku w miasteczku namiotowym zagości także Biblioteka Uniwersytecka.

Piknik naukowy, warsztaty, pokazy

W niedzielę, 12 czerwca, zapraszamy do udziału w festiwalowych atrakcjach całe rodziny. Organizatorzy gwarantują bezpłatny dojazd na stadion autobusami MZK. Natomiast w poniedziałek, 13 czerwca, oferta skierowana jest specjalnie do zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych. Jednak ze względu na ograniczone możliwości sal laboratoryjnych, na wszystkie pokazy i warsztaty, które odbędą się tego dnia, prowadzone są wcześniejsze zapisy.

fn uz2016

Bieg dla transplantacji

Skoro stadion, to nie może na nim zabraknąć akcentów sportowych. Chętni (od 14 roku życia) wezmą udział w Biegu dla transplantacji. To tylko 6 km i nie trzeba trasy przebiec, można ją nawet przejść. Najważniejsze, aby ją pokonać. Celem biegu jest upowszechnianie wiedzy na temat pobierania i przeszczepiania narządów oraz komórek krwiotwórczych, popularyzacja biegania i propagowanie zdrowego trybu życia. Ponieważ Festiwal nauki jest imprezą dla uczestników od pierwszego do entego roku życia, to odbędą się też biegi dla najmłodszych, na dystansach: 40 m, 60m, i 100 m. Wszyscy biegacze, i duzi i mali, otrzymają pamiątkowe medale. Na bieg (ten "dorosły") można zapisać się za pomocą strony internetowej (www.super-sport.com.pl) lub na miejscu, 30 min. przed startem. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas Festiwalu będzie też można oddać krew, podpisać oświadczenie woli o zgodzie na pobranie narządów, porozmawiać z osobami po przeszczepie narządów oraz rodzicami dzieci po takich operacjach.

Sportowe atrakcje

Murawę stadionu zajmą sportowcy z Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zapraszają wszystkich do czynnego udziału w konkurencjach sportowych na mini boiskach do: boccia, rugby, piłki ręcznej, piłki nożnej i unihokeja. Po raz pierwszy na FN pojawi się Rada Studentów Niepełnosprawnych działająca na Uniwersytecie Zielonogórskim. Będzie można zobaczyć jak doskonale osoby nie w pełni sprawne odnajdują się w różnych dyscyplinach sportowych oraz jak sobie radzą z trudnościami jakie napotykają na co dzień.

Sportowcy pojawią się także na scenie. W specjalnych pokazach zobaczymy sekcje sportowe KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego: Ju-jitsu i Capoeiry.

Koncerty

Tradycyjnie imprezie będzie towarzyszyła scena, na której zobaczymy (i usłyszymy) m.in. młodych jazzmanów, którzy dadzą koncert "Godzina jazzu" przygotowany pod opieką prof. Jerzego Szymaniuka i Bartosza Pernala. Natomiast "Seasons of love" to koncert w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowany pod opieką artystyczną: prof. Bogumiły Tarasiewicz i prof. Bartłomieja Stankowiaka.

Święto dla dzieci

Oczywiście nie zabraknie miejsca dla najmłodszych – o tę część programu, czyli Animacje na świeżym powietrzu, zadbają studenci działający w kołach naukowych na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii. Będą pokazy i zabawy animacyjne, malowanie twarzy, skręcanie balonów oraz konkurs z nagrodami dla dzieci, którego tematem przewodnim będą zwierzęta. I tu apel do uczestników - podczas animacji będzie zbierana karma przeznaczona dla zwierząt z zielonogórskiego schroniska.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->