Uniwersytet Zielonogórski już po raz dwunasty jest organizatorem Festiwalu Nauki – tym razem pod hasłem „Sport. Na zdrowie!" Dlatego też w tym roku – po raz pierwszy od lat – impreza odbędzie się nie w centrum miasta, a na stadionie uniwersyteckim przy ul. Wyspiańskiego 58 w Zielonej Górze i będzie trwała trzy dni – od 13 do 15 czerwca 2015 r.
Tradycją stało się już, że patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Lubuskiego, Wojewoda Lubuski i Prezydent Miasta Zielona Góra.
 
Sprawdź swoją kondycję i baw się
 
Ze względu na bogaty program tegoroczna edycja imprezy została rozszerzona o jeden dzień i rozpoczyna się zmaganiami sportowymi już w sobotę (13 czerwca). Tego dnia główną atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w Teście Coopera (godz. 11.00 – 15.00). Test Coopera to próba wytrzymałościowa, która ma na celu sprawdzenie swojej kondycji fizycznej. Polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Można biec, maszerować, skakać, byle pieszo. Testowi można poddać się niezależnie od wieku, dlatego zapraszamy do rodzinnego udziału w tym bardzo popularnym teście na wytrzymałość.
 
Rozegrany zostanie także Turniej piłki nożnej o Puchar Rektora UZ, współorganizowany z Akademią Piłkarską Falubaz Zielona Góra. Natomiast wielki finał sobotnich wydarzeń to mecz piłki nożnej: Uniwersytet Zielonogórski vs. Medyk Konin. Uczelnię reprezentować będą studenci i pracownicy dydaktyczni, natomiast przeciwniczki to drużyna z tytułem Mistrza Polski, grająca w Lidze Europejskiej.
 
O tym, że warto dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną nie trzeba nikogo przekonywać, ale warto jest sprawdzić stan swojego organizmu. Będzie można to zrobić w namiocie pomiarowym (W dobrej kondycji z RPO), który również stanie na uniwersyteckim stadionie. Będzie tam można poddać się pomiarom m.in.: składu ciała, antropologicznemu, otłuszczenia, dynamometrycznemu siły kończyn dolnych na platformie, pomiarowi siły ręki, skoczności (skok dosiężny), równowagi/koordynacji czy pomiarowi wydolności.
 
Sport w nauce i sztuce
W niedzielę, drugiego dnia Festiwalu, także na uniwersyteckim stadionie, powstanie miasteczko naukowe. Będzie można do niego dojechać autobusem MZK (bezpłatnie). Tam przedstawiciele wszystkich wydziałów Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają do udziału w warsztatach i pokazach przygotowanych specjalnie na tegoroczny Festiwal.
 
Wydział Artystyczny proponuje warsztat NUMBER ONE, gdzie będzie można wykonać barwne koszulki, w technice sitodruku zdobione motywami sportowymi i rekreacyjnymi.
 
Na stoisku Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska będzie można wziąć udział w testach sprawnościowych (test siły) i charakterystyce biometrycznej oraz zawodach w budowaniu mostów z nietypowych materiałów.
 
Wydział Ekonomii i Zarządzania pokaże jak ukończyć bieg maratoński wykorzystując funkcje zarządzania. Będzie też można wziąć udział w pokazie ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających. Projekt adresowany jest zarówno dla tych, którzy myślą o rozpoczęciu biegania, jak i tych, którzy już biegają.
 
Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji udowodni, że komputer może posłużyć nie tylko do rozrywki, ale stać się osobistym trenerem czy nawet terapeutą, który pomoże realizować ćwiczenia.
 
Wydział Fizyki i Astronomii uzmysłowi nam, iż fizyka jest wszechobecna – również w sporcie, a prezentowane pokazy będą między innymi związane z oddziaływaniami, oporami ruchu, sprężystością ciał – zjawiskami, z którymi spotyka się każda osoba uprawiająca sport.
 
W propozycjach Wydziału Humanistycznego zaznajomimy się ze sportem w życiu zielonogórzan i historią olimpiad. Zobaczymy też jak funkcjonuje dziennikarstwo sportowe oraz poznamy śląską legendę o Liczyrzepie. Nie zabraknie gier i zagadek dla dzieci, zarówno w języku polskim, jak i niemieckim.
 
Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii ma propozycję zarówno dla gości indywidualnych, jak i kilkuosobowych zespołów (mile widziane całe rodziny). Uczestnicy otrzymają do wykonania zadania, które będą umieszczone w różnych miejscach stadionu.
 
Wydział Mechaniczny zaprezentuje szkielet anatomiczny, na którym zostaną zamontowane najważniejsze implanty wprowadzane do żywego organizmu. Systemy stabilizacji będą drukowane na żywo za pomocą drukarki 3D. Będzie też można sprawdzić swoje zdolności manualne na trenażerze laparoskopowym – urządzeniu używanym podczas zabiegów implantacji.
 
Wydział Nauk Biologicznych zaprezentuje możliwości współpracy psa i kota z człowiekiem. Będzie też można uzyskać porady behawioralne oraz obejrzeć pokaz wybranych konkurencji psich sportów. Festiwalowi goście będą się mogli raczyć ożywczymi naparami z „energodajnych" roślin.
 
Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu zaprasza na gry i zabawy dla najmłodszych, którzy wykonają m.in. makietę zdrowego stylu życia oraz stworzą własne prace plastyczne w różnych technikach. Pokazana zostanie też nauka aktywnego spędzania czasu wolnego.
 
Wydział Prawa i Administracji zaprasza na porady prawne z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego czy prawa pracy. Będzie można też wziąć udział w "zdrowych kalamburach".
 
Jak co roku nie zabraknie na Festiwalu Nauki Pracowni Pielęgniarstwa. Wiodący motyw pielęgniarskiego projektu to propagowanie zdrowego stylu życia, głównie poprzez ruch. Będzie też można skontrolować poziom cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze.
 
Warto też obejrzeć wystawy towarzyszące festiwalowi, szczególnie wystawę fotografii eksperymentalnej dotyczącej rejestracji fotograficznej ruchu ludzkiego ciała pt. FOTOGRAFIA –ruch uchwycony.
 
fn uz 2015
 
Wykłady otwarte
 
W ramach Festiwalu odbędą się także wykłady otwarte. O aspektach prawnych dopingu w sporcie będzie mówił dr Piotr Jóźwiak, specjalista prawa karnego i sportowego, wiceprezydent Leszna. Natomiast o Zdrowiu seksualnym Polaków opowie prof. Zbigniew Izdebski z Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zabawa na sportowo
 
Podczas 5-godzinnego festynu nie zabraknie rozgrywek sportowych dla każdego. Rozegrane zostaną m.in. mecze: boccia, siatkówki, piłki nożnej, rugby i piłki ręcznej. Po raz pierwszy będzie można spróbować swoich sił w strzelectwie! Rozgrywki te będą koordynować sportowcy – członkowie Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UZ. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych uczestników Festiwalu. Studenci z Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu zorganizują tor przeszkód dla dzieci, podczas którego najmłodsi będą mogli wykazać się sportowymi umiejętnościami.

W tym roku na scenie festiwalu zamiast atrakcji muzycznych królować będzie sport. Pojawią się na niej studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego uprawiający różne dyscypliny. Zaprezentowane zostaną sztuki walki (kickboxing, elementy K1, walki uliczne). Festiwalowi goście będą mogli wziąć udział w maratonie ZUMBY. Przybliżony zostanie także taniec współczesny z udziałem zgromadzonej publiczności. Odbędzie się pokaz rock'n'roll'a akrobatycznego w wykonaniu trzykrotnych Mistrzów Świata: Anny Miadzielec i Jacka Tarczyło, studentów wychowania fizycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz skoków na trampolinie w wykonaniu akrobatów, również studentów UZ.

Pozostając w duchu sportu, tradycyjnie już, zostanie rozegrany Turniej Szachowy o Puchar Rektora UZ. Wzorem wcześniejszych rozgrywek uczestnicy będą mogli zapisać się do jednej z dwóch grup wiekowych – grupy młodszej (uczniowie szkół podstawowych i młodsi) oraz grupy starszej. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe nagrody, a zwycięzcy poszczególnych grup – puchary.

Równocześnie z działaniami prowadzonymi na uniwersyteckim stadionie swoje podwoje otwiera Biblioteka Uniwersytecka, pod hasłem "Biblioteka zdrowo na sportowo z Regionalnym Programem Operacyjnym". BUZ zaprasza na cykl imprez w celu poznania możliwości nowoczesnej biblioteki hybrydowej oraz jej atrakcyjnych zbiorów i usług. Na odwiedzających czekają też niespodzianki, ciekawostki, konkursy, gry, pokazy oraz wirtualny i realny świat.
 
Trzeci dzień Festiwalu upłynie pod hasłem „Wydziały zapraszają", które w poniedziałek będą czekać na festiwalowych gości. Będzie można wziąć udział w wykładach, pokazach i warsztatach. Mile widziane są grupy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Również w poniedziałek odbędzie się finał konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "KILOMETRY DLA ZDROWIA". Ocenione zostaną prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów, z pokonania przez nich 15-kilometrowej trasy dowolnym sposobem, np. bieg, marsz, pływanie, itp. Zwycięska drużyna pojedzie na jednodniową wycieczkę do Wrocławia.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->