fn ziel.goraJuż po raz dziewiąty Uniwersytet Zielonogórski przystąpił do organizacji Festiwalu Nauki, Zielona Góra 2012. Hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu to: EKOLOGIA! Oficjalny termin imprezy to 3 - 4 czerwca, ale tegoroczny Festiwal rozpoczął się różnymi działaniami już znacznie wcześniej.Już 12 maja Festiwal był na Pikniku Naukowym w Warszawie, 18 maja prezentowano projekty festiwalowe w Polkowicach, 19 maja Zielona Góra 2012 była na Pikniku Pracowniczym. 1 czerwca, o godz. 10.00, przed wejściem do Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego zostanie odsłonięta figurka bachusika UZetikusa. UZetikus jest już 21. figurką w Zielonej Górze i zasiądzie na schodach przy wejściu do Rektoratu. Figurka zostanie odsłonięta z okazji 11. urodzin Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W przeddzień niedzielnego Festynu Naukowego, w sobotę (2 czerwca), Uniwersytet Zielonogórski zaprasza mieszkańców województwa na Eko-wycieczki Eko-busami, które mają na celu zapoznanie uczestników z bogactwem lokalnej przyrody i nowoczesnymi rozwiązaniami ochrony środowiska. Eko-busy pojadą do Parku Mużakowskiego, Muzeum Bociana Białego i Muzeum Łąki oraz do nowoczesnej sortowni odpadów w Raculi.

Natomiast w niedzielę, 3 czerwca, na zielonogórskim deptaku w centrum miasta i w poniedziałek, 4 czerwca, na wszystkich wydziałach Uniwersytetu Zielonogórskiego, zaprezentowanych zostanie ponad 100 pokazów, eksperymentów, wystaw i dyskusji panelowych, 30 popularno-naukowych wykładów i prelekcji, kilka warsztatów, koncertów i spektakli. W programie imprezy znalazły się także wystawy, spektakle teatralne, happeningi, mini-konkursy, a nawet flash mob.

Uroczyste otwarcie Festiwalu Nauki nastąpi tradycyjnie, w samo południe (godz. 12.00), na scenie przy Hotelu Śródmiejskim, natomiast wykład inauguracyjny pt.: Bioróżnorodność - zagrożone dziedzictwo Noego wygłosi prof. Grzegorz Gabryś, na który zapraszamy o 12.30 do Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Jedną z głównych atrakcji tegorocznej edycji FN będzie montaż szkieletów: słonia indyjskiego i nosorożca białego. Muzeum Przyrodnicze Wydziału Nauk Biologicznych UZ w ubiegłym roku pozyskało dwa szkielety: samicy słonia indyjskiego oraz samca nosorożca białego. Oba eksponaty są bardzo cenne pod względem naukowym, dydaktycznym i muzealnym. Na ich przykładzie zostaną pokazane zagrożenia i perspektywy dla tych gatunków. Szkielet nosorożca będzie montowany na zielonogórskim deptaku podczas niedzielnego festynu. Jest to możliwe dzięki wsparciu banku Millennium. Po zakończeniu Festiwalu Nauki złożony już szkielet będzie prezentowany w holu zielonogórskiej siedziby banku, aż do czasu otwarcia w Zielonej Górze Muzeum Przyrodniczego. Natomiast szkielet słonia zostanie złożony w siedzibie Wydziału Nauk Biologicznych UZ.

Organizatorzy zapraszają również do „baru szybkiej obsługi” gdzie pracownicy i studenci Wydziału Nauk Biologicznych będą serwować różne specjały i smakołyki przygotowane z owadów. W menu pojawią się między innymi: smażona szarańcza (na słodko i ostro), świerszcze w cieście francuskim, karaczany w sałatce owocowej, owadziane koreczki, larwy na ciepło. Smacznego! Niedzielny Festyn Naukowy na deptaku zakończy się koncertem, w którym wystąpią studenci kierunku jazz i muzyka estradowa, ale filozofowie tradycyjnie zapraszają jeszcze na wieczorną Ucztę filozofów. Tym razem dyskusja panelowa odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym (godz. 19.00), a filozofowie będą poszukiwać ekologicznego złotego środka.

4 czerwca, poza tym, że tradycyjnie już Festiwal przenosi się na wydziały, będzie także świętem akademickim. Tego dnia odbędzie się uroczystość nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. inż Marianowi Piotrowi Kaźmierkowskiemu. Będzie to 9. DHC naszej uczelni.

W tym roku współorganizatorami imprezy są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lubuski Regionalny Program Operacyjny i zielonogórskie instytucje kultury. Wszystkie informacje o Festiwalu dostępne są na stronie: http://www.fn.uz.zgora.pl/index.php?pl

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->